WhatsApp
Telefon
 • Bağlar Çeşme Cad. & 1218. Sk. No: 4 Esenyurt - İstanbul
Karo Halı Kaplama

Karo Halı Kaplama

Karo Halı Nedir Ve Bunları Ne Zaman Kullanmalısınız?

Karo Halı Kaplama Çözümleri İçin Bize Ulaşın: 05380131572

Firmamız yapılan işlerde her zaman isteklerinizi ön planda tutarak ilerler ve kullanılan malzemeler yüksek kalitededir.

Tamamladığımız işlerimizden yola çıkarak kaliteli ve ucuz karo halı bağlamında sizlere uygun karo halı fiyatları sunmaktayız.

Doku Zemin:  Ürünlerimize Buradan ulaşabilirsiniz

   

KARO HALI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Karo halı, iç içe geçen parçalardan oluşan tasarımıyla estetik bir görüntü oluşturan,  yüksek kaliteli iplik ve tabana sahip halı çeşididir. Özellikle de ticari alanlarda tercih edilmektedir. Uygulanışı son derece pratik olmasının yanı sıra oldukça fazla desen seçeneklerine sahip olması da başlıca tercih edilme nedenleri arasında gelmektedir.

Karo halıların en önemli avantajlarından biri mix&match özelliğini kullanarak ürünleri, renkleri ve yapıları her iç tasarımın tarzına uyacak şekilde eşleştirme olanağıdır.

Hav nedir?: Halı yüzeyini oluşturan ve gözle gördüğümüz kısma hav denir.

Bukle Hav nedir? : Hav yüzeyi kesilmemiş buklelerden meydana gelen halı çeşididir. (loop pile)

Kesik Hav nedir? : Kesik hav ipliklerinden oluşan yüzeye sahip halı dokusudur. (cut pile)

Kesik ve Bukle Havlı Halı nedir?: Kesik uçlu hav iplikleri ve buklelerin kombinasyonundan oluşur. (Cut & Loop Pile),

Antistatik halı nedir?: Özel bir teknoloji ile üretilen statik kontrol sistemine sahip karo halılar, hem bireyleri hem de ofis donanımlarını korumaktadır. Bu sebeple karo halılar, çalışma alanlarındaki ses kontrolünün sağlanması ve çalışma verimliliğinin arttırılması açısından da önemli bir yere sahiptir.

OFİS YAŞAM ALANLARINIZDA NEDEN KARO HALI?

“Ses yalıtımlı, kaliteli ve ekonomik bir şıklık için karo halı tercih edebilirsiniz”

ŞIK TASARIMLAR

Ofis ve yaşam alanlarınızın zeminlerinde şık desenlı bir yüzey sunar. Sınırsız zemin tasarımı ve motif alternatifleri vardır. Kullanım süresince görüntü ve fonksiyon olarak başarılı bir performans sunar.

TEMİZLİK ve HİJYEN

Hijyeniktir, koku, nem ve rutubet yapmaz, temizlemesi kolaydır. Özellikle hastane, klinik, üniversite gibi kurumlarda halı yapısının hijyenik olması ve bunu sağlayabilmek adına kolay temizlenebilir olması karo halının önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

SES YALITIMI

Zemin ses yalıtımında titreşim ve vibrasyonu kesen özelliklere  sahiptir. Topuklu ayakkabı ile yürüme rahatlığı sağlar. Ofislerde hareket özgürlüğü ve ses yalıtımı sağlar.

ALEV ALMAZLIK

İpliğin alev almasını azaltmak için ya direk ipliğe uygulanan, ya da üretim esnasında hammaddeye katılan kimyasal ile elde edilen bir özelliktir. Yangın standartlarına uygunluk sağlar.

ANTİSTATİK

Ortamda oluşan elektriği insan vücuduna aktarmaz. İnsan vücudunda bulunan elektriği topraklar.

KARO HALIDA İPLİK ÇEŞİTLERİ

İplik, halının ana hammadde girişlerinden en büyüğüdür. Çünkü halı iplikten yapılmaktadır. Her ipliğin kendine has özellikleri vardır ve kullanılan alanlara göre doğru ipliklerden yapılmış halılar seçilmelidir.

Halının dokumasında kullanılan iplik cinsi

 • Kullanacağınız alana uygun iplik cinsiyle üretilmiş halıları daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Halının hav yüksekliği

 • Halınızın verdiği his hav yüksekliğine göre değişiklik gösterir fakat önemli olan havın ne kadar yüksek olduğu değil kullanılacak mekana uygun hav yüksekliğinin seçilmesidir.

Bir diğer önemli faktör de iplik sıklığıdır.

 • Bir halı ne kadar sık dokunmuşsa o kadar dayanıklı demektir. Sık dokunan bir halı diğerlerine göre daha ağır olacağı için zeminde daha zor kayar fakat dokuma sıklığı az bir halı alacaksanız kaymaz taban özelliğine sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Polyamid (PA)

 • En popüler iplik çeşidi olan naylon, yıpranmaya karşı dayanıklıdır.
 • Esnek, mobilyanın ağırlığına ve hareketine dirençli ve aynı zamanda göz alıcı renkler sağlayabilen bir malzemedir.
 • Tüylenme, aşınma, kirlenme ve rutubete karşı dayanıklıdır.
 • Leke ve kirleri gizleyebilen bir yapıda olması nedeniyle az ya da yoğun trafiğe sahip, her türlü kullanım alanı için uygundur.

Polipropilen (PP)

 • İplik cinsleri arasında en ucuz olanıdır. Az leke tutar ve temizlenmesi kolaydır.
 • Polipropilen, nem ve küfe dayanıklılığı nedeniyle hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilmektedir.
 • Polipropilen boyanmaya karşı dirençli olması nedeniyle diğer halılara nazaran çok daha mat renklere sahiptir.
 • Ayrıca orjinal görüntüsünü koruma süresi açısından da diğerlerine göre daha yetersizdir. Anti-statik olması ise avantajıdır.

* En iyi performans gösteren önceden boyalı poliyamid (PA) ipliğine sahip karo halılarda renk solması olmaz.

* Dokuma sıklığı yüksek, dokusu yumuşak, renkleri canlı ve parlak halılar ilk tercihiniz olmalıdır.

 

KARO HALI DÖŞERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

DOĞRU KARO HALI MODELİ ve ÖLÇÜSÜ

 • Döşemeye başlanmadan önce halının mekan konseptine uygun renkte, tasarım ve ölçüde olduğundan emin olunmalıdır.

ZEMİN DÜZGÜN OLMALI

 • Karo halılar düz, kuru, temiz, sağlam, nemsiz ve girintisi çıkıntısı olmayan her türlü zemin üzerinde döşenebilir.
 • Düzgün olmayan bir zeminde döşeme yapılırsa, modüler karo halılar aynı hizada döşenemeyebilir.

ZEMİNDEKİ FARLILIKLAR DÜZELTİLMELİ

 • Zeminde yer alan girinti ve çıkıntılar, çatlaklar, genleşme derzleri, oyuklar, kesik yerler polimerle sağlamlaştırılmış beton ile yama yapmak suretiyle kapatılmalıdır.

ZEMİNE YAPIŞTIRICI SÜRÜLEREK HAZIRLANMALI

 • Döşeme işlemine başlamadan önce en uygun yapıştırıcı rulo yardımı ile tüm zemine sürülmesi gerekmektedir. Zeminin durumuna göre 10 ila 25 dakika arasında beklemek  ve yapıştırıcı şeffaflaştıktan sonra döşeme işlemine geçmek gereklidir.
 • Ortam sıcaklığı en az 15 derece olmalıdır.

KARO HALILARIN YERLEŞTİRME DÜZENİ

 • Döşeme sırasında karo halıların altındaki ok işaretlerine dikkat edilmelidir.
 • Karo halıların döşenmesinde tavsiye edilen döşeme şekli kapı önünden başlayıp o bölgeyi komple döşedikten sonra ana duvarla paralel giderek odanın ortasına doğru devam etmektedir. Daha sonra sırasıyla döşenecek olan kısımlara bu noktadan hareket edilmelidir.

KARO HALI MONTAJ ve UYGULAMA

 • Karo halı uygulamaları, uygulanacak zemin göre değişkenlik gösterebilmektedir.
 • İstenilen verimin elde edilebilmesi ve uzun kullanım süresinin sağlanabilmesinde alanında deneyimli ve bilgili personellerin kurulum aşamasını gerçekleştirmesi önemli bir husustur.
 • Uygulama yapacak personelde, tecrübe, yeterli bilgi birikimi ve modern karo teknolojilerden haberdar olma gibi bir takım özellikler aranmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Karo halı nedir?

Uygulaması son derece basit olmasının yanı sıra herhangi bir deformasyon sonucu tadilat ve revize edilmesi son derece kolaydır. Çok fazla desen ve renk seçeneğine sahip olmaları, başlıca tercih edilme sebepleri arasında gelmektedir. buna ek olarak uygulama yapılan alan için tasarım odaklı bir zemin sunmasının ve zengin bir görünüm katması karo halı tercihine ek bir sebeptir.

Karo halı; kare, dikdörtgen ebatlı halı parçalarında oluşan parça halılardır. 48×48, 50×50, 60×60,100×100, 50×25, 100×25 cm vb birçok ölçüde üretimi yapılan, özellikle ticari alanlarda kullanılan ticari tip halılardır.

 Genellikle ülkemizde Avrupa standartı olan 50 x 50cm boyutlarındaki ürünler kullanılır. Ancak boyutları 61 x 61 cm olan bazı Amerikan halılarını da görmek mümkündür. Karo Halı boyutsal olarak geniş bir ölçü yelpazesine sahip olsa da çoğunlukla kolay sökülüp takılabilen modüler halıları ifade eder.

Boyutları dikdörtgen şeklinde olan ( 100 x 25 cm vb ) halılar da karo halı kavramının içinde yer alırlar. Bunları ayırt etmek için Plank Halı denir. İpliklerin dokuma ve kesim tarzına göre bukle, velür ve tüfte gibi çeşitleri vardır.

Hayır, zemine sadece kaymayı önlemek için anti slip sürülür (post-it gibi) . İstenildiği zaman kaldırılabilir.

İplik PP ise (polypropleyn) maalesef ezilir ve tekrar eski hav yüksekliğine gelmez . İplik PA ise bizim hafızalı iplik dediğimiz (yani poly viny clorur) ezilmez . Üstüne statik yük geldiğinde ve bir zaman sonra kaldırıldığında izler görünür ancak fırçalandığında 24-48 saat arasında kendi hav yüksekliğine ulaşır .

 

3lü paspas sistemi kullanıldığında ömrü 10 yıldır.

Yüksek oranda geri dönüştürülmüş ham madde kullanımı ile diğer zemin kaplamalarına oranla çok daha çevrecidirler. Montajı hızlı ve kolaydır.

Karo halılar ortamın akustiği ve ses yalıtımını iyileştirme konusunda diğer zemin kaplamalarına göre büyük bir üstünlüğe sahiptir.

Sayısız renk ve desen seçenekleri ile mimarın dizayn konusundaki ihtiyaçlarına fazlası ile cevap verirler. Tozları hapsederek ortamda serbestçe dolaşmalarını önlerler ve böylece diğer zemin kaplama malzemelerine göre daha iyi bir hava kalitesi sunarlar. Anti bakteriyel ve Anti allerjik özellikli olanları vardır. Son derece estetik ve sıcak bir ortam yaratırlar.

Anti statik özellikleri sayesinde üzerlerinde statik elektrik barındırmazlar. Bu sayede sağlıklı bir çalışma ortamı sunarlar.

Yani bitki özlü talaşlı bir malzeme, altın sarısına benzer. Bu malzeme halının üstüne yayılır. Fırçalı makineler ile üstünden geçildiğinde sarı toz siyah olarak çıkar. Kalan partiküller normal elektrik süpürgesi ile alınır. Standart bukle halılar kuru sistem temizlenir.

Bu şekilde halının temizlenmesi ile birlikte ipliklerde eski hav yüksekliğine gelir. Kuru sistem olduğu için üzerine hemen basılabilir .

Islak temizleme önerilmez zira ıslatıldığında kir tabana atılır, kuruyunca kir kusar. Ayrıca nemli kalacağı için bakteri oluşur.

Ancak flotex ürünümüz su ile temizlenir, ki piyasadaki tek ıslak temizlenen üründür . dökülen malzemeyi içine alamaz.

Kir ve leke bir spatül yardımı ile kaba hali alındıktan sonra su ve sabunla fırçalanarak leke geri alınabilir .

Karo Halılar bakımı düzgün yapıldığında uzun yıllar kullanılır. Bütün bu avantajlarından dolayı özellikle ofislerde, otellerde, konferans salonlarında, sinemalarda ve kamu binalarında sıklıkla tercih edilir.

Kolayca sökülüp takılabilirler. Yükseltilmiş Döşeme üzeri uygulama ise, aşağıda bulunan tesisata kolayca ulaşılabilir. Karo halılar aynı zamanda yüksek akustik performansa sahiptirler.