WhatsApp
Telefon
  • Bağlar Çeşme Cad. & 1218. Sk. No: 4 Esenyurt - İstanbul
Akustik zemin kaplama | acoustic flooring

Akustik zemin kaplama | acoustic flooring

AKUSTİK YENİ STANDARTTIR
Yeni ve geliştirilmiş ses yalıtım katmanımızla tasarım zemin kaplamamız oteller, ofisler ve kamusal alanlar gibi tesisler için daha da iyi bir akustik seçim haline geliyor.

akustik linolyum

Sarlon 15 dB akustik vinil

Sarlon 19 dB akustik vinil

Modul'up 19 dB gevşek döşeme vinil

Sarlon Komple Adım vinil

Ebedi Desibel akustik vinil

Surestep Desibel güvenlik vinili

Allura Desibel LVT

21-22 db

Ayak sesi gürültüsünü azaltır

Ses Emilimi

M dönüşümlü PET üzerinden ade

50 x 50 fayans

Üzerinde yürümek daha yumuşak

Doku Zemin:  Ürünlerimize Buradan ulaşabilirsiniz

      

kustik döşeme: Malzeme seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
Ses işleme, endüstriden bağımsız olarak hemen hemen her bina için, gürültü rahatsızlığını azaltmak ve ses kalitesini artırmak için önemli bir tasarım düşüncesidir. Akustik döşeme malzemelerinin seçilmesi de etkili ses tedavisi için çok önemlidir.

Binanızda gürültü oluştuğunda, duvarınız, tavanınız ve döşemeniz tarafından ya emilecek, yansıtılacak ya da iletilecektir. Ses tedavisinin amacı iki yönlüdür: (1) sesin odadan odaya ve zeminden zemine iletimini önlemek ve (2) odalar içindeki konuşma veya müziğin kalitesini artırmak için arka plan gürültüsünü azaltmak. Akustik zemin döşemesi kurmak, eski hedefi gerçekleştirmenin etkili ve verimli bir yoludur.

Akustik tavan ve duvar uygulamaları, sesin odadan odaya geçişine karşı koruma sağlarken, akustik döşeme, sesin üst katlardan alt katlara geçişini önlemede etkilidir. Tavan ve duvar kaplamaları ile birlikte akustik döşeme sisteminiz, binanızın uygulaması için en iyi akustik ortamı yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Gürültü akustik döşeme türleri ile yardımcı olabilir
Genel olarak, akustik döşeme iki tür gürültünün iletimini engellemelidir:

Darbe sesi
Yaya trafiğinden, arabalardan veya titreşimli makinelerden olsun, zeminler binanızdaki darbenin yükünü taşır. Bu etkinin ürettiği ses enerjisi, binanızın yapısı aracılığıyla iletilebilir, gürültüyü bozabilir ve çalışanları, misafirleri veya sakinleri rahatsız edebilir. Akustik döşeme, darbe gürültüsünü yalıtmak ve döşemenizden aşağıdaki odalara geçmesini önlemek için tasarlanmıştır.

Akustik döşeme
Sesin insan vücudu üzerinde uyku bozuklukları, stres ve baş ağrısı gibi olumsuz etkileri olabilir. Akustik zeminlerin binalarda gürültünün azaltılmasında önemli katkısı vardır. Forbo Flooring, 30 yılı aşkın tecrübesiyle akustik zeminlerde uzmandır. Esnek akustik yelpazemizde, 19 dB'ye kadar darbe sesi azaltma özelliğine sahip linolyum ve vinil zeminler bulacaksınız.

SES YALITIMI
Ses yalıtımı, ses bozukluklarının aşağıdaki odaya iletimini azalttığı için bir binada önemli bir özelliktir. Başka bir deyişle, ses yalıtımlı döşeme, iç ortamın konforunu ve genel deneyimi iyileştirecektir.

İYİ GİZLİ BİR İYİLEŞTİRME
Döşemenin ses yalıtım performansının yenilikçi gelişimi, tasarımın temelinde gizlidir. Akustik döşemenin arkası, gürültüyü ve darbe seslerini azaltan bir yalıtım keçesi tabakası ile iyileştirilmiştir. Bu yalıtım tabakası aynı zamanda toplam 5 mm kalınlığında akustik döşeme sağlar.

Dokuma tabakası, birbirine sıkıca dokunmuş vinil çözgü ve atkı ipliklerinden oluşur.
Üst sırt tabakası, döşemeye yangından koruyucu özelliklerini verir.
Orta sırt tabakası, döşeme boyutu ve stabilitesi veren cam elyaftan oluşur.
Alt sırt tabakası geri dönüştürülmüş malzeme içerir.
Ses yalıtım katmanı, inşaatta dolaşan ses ve gürültüyü azaltmaya yardımcı olan keçe malzemeden oluşur.

Sıkça Sorulan Sorular

Karo halı nedir?

Uygulaması son derece basit olmasının yanı sıra herhangi bir deformasyon sonucu tadilat ve revize edilmesi son derece kolaydır. Çok fazla desen ve renk seçeneğine sahip olmaları, başlıca tercih edilme sebepleri arasında gelmektedir. buna ek olarak uygulama yapılan alan için tasarım odaklı bir zemin sunmasının ve zengin bir görünüm katması karo halı tercihine ek bir sebeptir.

Karo halı; kare, dikdörtgen ebatlı halı parçalarında oluşan parça halılardır. 48×48, 50×50, 60×60,100×100, 50×25, 100×25 cm vb birçok ölçüde üretimi yapılan, özellikle ticari alanlarda kullanılan ticari tip halılardır.

 Genellikle ülkemizde Avrupa standartı olan 50 x 50cm boyutlarındaki ürünler kullanılır. Ancak boyutları 61 x 61 cm olan bazı Amerikan halılarını da görmek mümkündür. Karo Halı boyutsal olarak geniş bir ölçü yelpazesine sahip olsa da çoğunlukla kolay sökülüp takılabilen modüler halıları ifade eder.

Boyutları dikdörtgen şeklinde olan ( 100 x 25 cm vb ) halılar da karo halı kavramının içinde yer alırlar. Bunları ayırt etmek için Plank Halı denir. İpliklerin dokuma ve kesim tarzına göre bukle, velür ve tüfte gibi çeşitleri vardır.

Hayır, zemine sadece kaymayı önlemek için anti slip sürülür (post-it gibi) . İstenildiği zaman kaldırılabilir.

İplik PP ise (polypropleyn) maalesef ezilir ve tekrar eski hav yüksekliğine gelmez . İplik PA ise bizim hafızalı iplik dediğimiz (yani poly viny clorur) ezilmez . Üstüne statik yük geldiğinde ve bir zaman sonra kaldırıldığında izler görünür ancak fırçalandığında 24-48 saat arasında kendi hav yüksekliğine ulaşır .

 

3lü paspas sistemi kullanıldığında ömrü 10 yıldır.

Yüksek oranda geri dönüştürülmüş ham madde kullanımı ile diğer zemin kaplamalarına oranla çok daha çevrecidirler. Montajı hızlı ve kolaydır.

Karo halılar ortamın akustiği ve ses yalıtımını iyileştirme konusunda diğer zemin kaplamalarına göre büyük bir üstünlüğe sahiptir.

Sayısız renk ve desen seçenekleri ile mimarın dizayn konusundaki ihtiyaçlarına fazlası ile cevap verirler. Tozları hapsederek ortamda serbestçe dolaşmalarını önlerler ve böylece diğer zemin kaplama malzemelerine göre daha iyi bir hava kalitesi sunarlar. Anti bakteriyel ve Anti allerjik özellikli olanları vardır. Son derece estetik ve sıcak bir ortam yaratırlar.

Anti statik özellikleri sayesinde üzerlerinde statik elektrik barındırmazlar. Bu sayede sağlıklı bir çalışma ortamı sunarlar.

Yani bitki özlü talaşlı bir malzeme, altın sarısına benzer. Bu malzeme halının üstüne yayılır. Fırçalı makineler ile üstünden geçildiğinde sarı toz siyah olarak çıkar. Kalan partiküller normal elektrik süpürgesi ile alınır. Standart bukle halılar kuru sistem temizlenir.

Bu şekilde halının temizlenmesi ile birlikte ipliklerde eski hav yüksekliğine gelir. Kuru sistem olduğu için üzerine hemen basılabilir .

Islak temizleme önerilmez zira ıslatıldığında kir tabana atılır, kuruyunca kir kusar. Ayrıca nemli kalacağı için bakteri oluşur.

Ancak flotex ürünümüz su ile temizlenir, ki piyasadaki tek ıslak temizlenen üründür . dökülen malzemeyi içine alamaz.

Kir ve leke bir spatül yardımı ile kaba hali alındıktan sonra su ve sabunla fırçalanarak leke geri alınabilir .

Karo Halılar bakımı düzgün yapıldığında uzun yıllar kullanılır. Bütün bu avantajlarından dolayı özellikle ofislerde, otellerde, konferans salonlarında, sinemalarda ve kamu binalarında sıklıkla tercih edilir.

Kolayca sökülüp takılabilirler. Yükseltilmiş Döşeme üzeri uygulama ise, aşağıda bulunan tesisata kolayca ulaşılabilir. Karo halılar aynı zamanda yüksek akustik performansa sahiptirler.